تبلیغات
مكتب امام علی علیه السلام - پیشنهادات معنوی برای روز جمعه

پیشنهادات معنوی برای روز جمعه

نویسنده :علی عباس زاده
تاریخ:دوشنبه 9 مرداد 1396-07:09 ق.ظ

پیشنهادات معنوی برای روز جمعه

یکی از اسامی روز جمعه که در قرآن آمده است، یوم الشاهد است چراکه روز جمعه فردای قیامت شهادت می‌دهد. در این روز مردم برای نماز جمعه جمع می‌شوند. یکی دیگر از اسامی این روز، "یوم المزید" است یعنی خداوند رحمت‌های خود را به بندگان زیاد می کند.

زهرا اجلال- بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
روز جمعه

در کتب ادعیه بیشترین اعمال به جمعه اختصاص داده شده است. تلاوت سوره ها، نمازها، صلوات های مخصوص با ذکر آثار آنبرای برطرف کردن حوائج مردم و رسیدن انسان ها به مقام محمود، نشانه اهمیت جمعه نزد خداوند دارد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: جمعه، 24 ساعت شبانه روز دارد که در هر ساعتی 6000هزار نفر از آتش جهنم آزاد می شوند. 

چنانچه غسل جمعه را تا اذان ظهر روز جمعه انجام ندهد، می‌تواند قضای آن را پس از زوال خورشید (بعد از ظهر) و روز شنبه به جا آورد. برخی گفته‌اند: اگر غسل جمعه پس از زوال روز جمعه انجام شود، احتیاط آن است که فرد آن را بدون نیتِ ادا و قضا به جا آورد.

از عصر پنجشنبه (یوم الخمیس) هر کسی کار خیری انجام دهد، ثوابش مضاعف می شود و عقوبت گناهان را محو می نماید و درجات مومنان را در دنیا و آخرت بلند می گرداند.

اگر کسی حرمت این شب و روز را نگاه ندارد و در شب جمعه معصیتی را آشکار انجام بدهد، در پیشگاه خداوند سبحان عذاب می کشد.

پیشنهاداتی برای روز جمعه

- پیامبراکرم "صلی الله علیه و آله" درخصوص فرستادن صلوات می فرمایند: صلوات نوری است که انسان را از پل صراط عبور می دهد. اگر انسان قبل و بعد از خواستن حاجات خویش، 33 بار صلوات بفرستد این دعا آسمانی می گردد و خداوند سبحان نظر لطفش را از او دریغ نمی فرماید. 

- در روایتی داریم که امام صادق علیه السلام درباره مردی که می خواست عمل خیری مانند انفاق در راه خدا و روزه را انجام دهد فرمودند : مستحب است روز جمعه چنین کند زیرا عمل در آن روز چند برابر ارزش دارد.( در بحارالانوار جلد 89)

- در بیانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: روز جمعه سرور روزهاست، خداوند نیکی‌ها در آن چند برابر می‌کند و گناهان را در آن می‌زداید و درجات را در آن بالا می ‌برد و دعاها را در آن مستجاب می ‌کند و اندوه‌ها را در آن برطرف می ‌سازد و حاجت ‌های بزرگ را در آن بر می ‌آورد ... (کافی ج 1 ص 40)

- نیز فرمودند: روز جمعه بر من بسیار صلوات بفرستید، زیرا روز جمعه روزی است که اعمال آدمی در آن چند برابر می‌شود.

- در جایی دیگر حضرت می فرمایند؛ هر جمعه برای اعضای خانواده خود چیزی از قبیل میوه و گوشت به عنوان هدیه فراهم کنید تا به فرا رسیدن جمعه شادمان شوند. (روضی المتقین ج 2 ص 589)

امام باقر علیه السلام می فرمایند: هر گاه خواستی پیش از روز جمعه صدقه دهی آن را برای روز جمعه به تأخیر افکن. (عدة الداعی ص 922)

غسل جمعه فراموش نشود

غسل جمعه مستحب مؤکد است[تذکرة الفقهاء ۲/ ۱۳۷ ـ ۱۳۸ ؛ علامه حلی، مختلف الشیعة، ج۱، ص۳۱۸ ـ ۳۱۹] پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) در اهمیت غسل روز جمعه فرموده است: «هیچگاه غسل جمعه را ترک نکن، هر چند ناچار  باشی از پول غذا و خوراک خود صرفه جویی کرده و برای غسل خرج کنی؛ زیرا غسل جمعه یکی از بزرگ ‌ترین و برترین کارهای مستحب است.»[مجلسی، بحار الأنوار، ج۱۸، ص۱۲۹] و امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) هرگاه می‌خواست کسی را سرزنش کند می‌فرمود: «تو حتّی از کسی که غسل روز جمعه را ترک می‌کند ناتوان‌تری.»[علل الشرایع، ج۲، ص۲۸۵.] 

پیامبراکرم "صلی الله علیه و آله" درخصوص فرستادن صلوات می فرمایند: صلوات نوری است که انسان را از پل صراط عبور می دهد. اگر انسان قبل و بعد از خواستن حاجات خویش، 3 بار صلوات بفرستد این دعا آسمانی می گردد و خداوند سبحان نظر لطفش را از او دریغ نمی فرماید.

وقت غسل جمعه

وقت غسل جمعه از اذان صبح روز جمعه تا ظهر است[کفایة الاحکام، ج۱، ص۳۸؛ جواهر الکلام، ج۵، ص۷ ـ ۸] و بهتر است نزدیک ظهر آن را به جا آورند.[جواهر الکلام، ج۵، ص۱۳] اگر کسی احتمال می ‌دهد در روز جمعه دسترسی به آب ندارد می ‌تواند روز پنج شنبه غسل کند.[جواهر الکلام، ج۵، ص۱۵] 

چنانچه غسل جمعه را تا اذان ظهر روز جمعه انجام ندهد، می ‌تواند قضای آن را پس از زوال خورشید (بعد از ظهر) و روز شنبه به جا آورد. برخی گفته ‌اند: اگر غسل جمعه پس از زوال روز جمعه انجام شود، احتیاط آن است که فرد آن را بدون نیتِ ادا و قضا به جا آورد.[مصباح الفقیه، ج۶، ص۱۴؛ العروة الوثقی، ج۲، ص۱۴۳] 

در حدیث از امام صادق علیه السلام مى‌ خوانیم كه فرمود:«هر كس روز جمعه غسل كند وبه هنگام غسل بگوید: اَشْهَدُ اَنْ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ، وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدآ عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاجْعَلْنی مِنَ التَّوَّابینَ، وَاجْعَلْنی مِنَ الْمُتَطَهِّرینَ؛ این غسل ودعا او را تا جمعه دیگر پاك مى‌گرداند».[ كتاب من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 61، ح 228]

هدف و فلسفه غسل جمعه

در روایات فلسفه های مختلفی برای این سنت نبوی ذکر شده است و نقطه آغازین این سنت نبوی را این گونه ذکر کرده اند که در زمان رسول خدا عده ای از انصار در طول هفته با شتران آبکشی و نقل اثاث می کردند و وقتی روز جمعه فرا می رسید و اجتماع می کردند، بوی عرق ایشان موجب آزار دیگر مجتمعین می شد، لذا رسول خدا (صلی الله و علیه وآله) به ایشان امر فرمودند در روز جمعه غسل کنند و این سنت باقی ماند. (علل الشرایع، ج2 ص 899)

- در بیانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: روز جمعه سرور روزهاست، خداوند نیکی‌ها در آن چند برابر می‌کند و گناهان را در آن می‌زداید و درجات را در آن بالا می ‌برد و دعاها را در آن مستجاب می ‌کند و اندوه‌ها را در آن برطرف می ‌سازد و حاجت ‌های بزرگ را در آن بر می ‌آورد ... (کافی ج 1 ص 40) 

در روایتی امام رضا علیه السلام، علت را این گونه بیان می دارند که: خداوند تبارک و تعالی نماز فریضه را بانماز نافله و مستحبی تمام و کامل گردانیده و روزه  واجب را با روزه نافله و وضو و طهارت واجب را با غسل روز جمعه تکمیل و تمام فرموده است، بنابراین نقصی که ناشی از سهو و فراموشی حادث شود، توسط غسل جمعه کامل می گردد. (همان، ص 898)

هم چنین درباره هدف از غسل جمعه در روایات ما  آمده است: «فجعل فیه الغسل تعظیما لذلک الیوم و تعظیما علی سایر الایام و زیادة فی النوافل و العبادة» یعنی خداوند غسل در روز جمعه را به خاطر عظمت این روز، و عظمت آن بر سایر روزها و برای اینکه مستحبات در این روز زیاد شود قرار داد....»
منابع:

سایت به سمت خدا

سایت ویکی شیعه

سایت هدانا

کتاب حکمت های درخشان

کتابخانه طهور

درگاه پاسخگویی به سؤالات دینی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you grow?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:28 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to help with
SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Many thanks!
http://tightidol5075.jimdo.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:18 ب.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
vastfluid833.weebly.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 03:31 ب.ظ
Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
you make blogging glance easy. The total glance of your web site is
fantastic, as smartly as the content!
afshan joon
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:43 ق.ظ
سلامممممم نفسممممممممممم
خوبی عزیزممممممممم
وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
میخواستم بیای به وب منم سایت سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
می بینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر