تبلیغات
مكتب امام علی علیه السلام - چرا امام حسین(ع) در کربلا یاران اندکی داشتند؟

چرا امام حسین(ع) در کربلا یاران اندکی داشتند؟

نویسنده :علی عباس زاده
تاریخ:شنبه 22 مهر 1396-07:44 ق.ظ

چرا امام حسین(ع) در کربلا یاران اندکی داشتند؟

فلسفه حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای بحث برانگیز در بین علمای شیعه است. برای شناخت بیشتر و بررسی بهتر این موضوع، با دکتر مرضیه محمدزاده به گفت‌وگو نشستیم که بخش هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

مرضیه محمدزاده
مرضیه محمدزاده در سال ۱۳۳۷ شمسی در اهواز متولد شد. وی از سال ۱۳۷۵ کار تحقیق و پژوهش دربارۀ زندگی حضرت اباعبدالله الحسین‌ (ع) را شروع کرد و آن را با دقت و حوصلۀ زیاد در طول پنج سال به پایان رساند. او تا کنون به تألیف بیست و پنج اثر ارزشمند پژوهشی پرداخته که از میان آنها پانزده اثر اختصاص به سید الشهدا (ع) دارد. وی هم اکنون با دانشنامۀ جهان اسلام و دائره‌المعارف تشیع در بخش تألیف مقاله همکاری می‌کند.

چند نوع دیدگاه دربارۀ هدف امام حسین (علیه السلام) از قیام  بیان شده است و صاحبان هر دیدگاه چه کسانی هستند؟

دیدگاه حکومتی: این دیدگاه، کامل ترین نظریه در این حوزه است و اولین بار سید مرتضی علم الهدی و شیخ مفید آن را بیان کرده‌اند. صالحی نجف آبادی نیز همین نظر را در کتابش (شهید جاوید) آورده است. در این دیدگاه تبیین می‌شود؛ برخلاف دوره‌ امام حسن (ع) موقعیت برای امام حسین (ع) مهیا شد. کوفیان امام را دعوت و امام نیز به سمت کوفه حرکت کردند. ایشان قصد برپایی حکومت را داشتند. زمانی که امام با حر مواجه شدند و دیدند کوفیان از رأی خود برگشته اند، تصمیم به بازگشت داشتند اما جلوی حضرت را گرفتند.
دیدگاه شهادت طلبانه: سید بن طاووس آن را این گونه بیان کرده است؛ امام مأمور به شهادت بودند و به قصد شهادت به سمت کربلا حرکت کردند.
دیدگاه اجتماعی: علامه شهیدی، صاحب دیدگاه فوق معتقد است این جنگ حاصل قبیله گرایی در بین اعراب است. بنی امیه در پی قدرت و مصالح مادی خود بودند ولی بنی هاشم و اهل بیت (ع) در چهارچوب اوامر الهی رفتار می‌‌کردند و امام حسین (ع) به دنبال اصلاح امت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم)، نفی قبیله گرایی و ایجاد امت واحد این حرکت را آغاز نمودند.
دیدگاه عارفانه: اغلب عرفا در طول تاریخ بر این هستند که شهادت برای امام حسین (ع) از روز الست نوشته شده است.
 
اختلاف ‌هایی که در این دیدگاه ‌ها هست از چه چیزی نشأت می‌گیرد و آیا نمی‌توان این دیدگاه ها را با هم جمع کرد؟

قصد امام کشته شدن نبود. قصدش اسارت زن و بچه‌هایش نبود. امام حسین (ع) تا آخرین لحظه‌ با سپاه دشمن سخن می‌گفت ؛ مرا مکشید؛ حرمت شکنی مکنید؛ پرده‌دری مکنید؛ قصد جنگ ندارم؛ من فقط بیعت نمی‌کنم. در همۀ نظرات این که امام نمی خواستند بیعت کنند، مشترک است. ولی مفهوم عدم بیعت این نیست که مرا بکشید. مفهوم آن این بود که من می‌روم و با کسی ستیز ندارم. من زندگی خواهم کرد اما با یزید بیعت نخواهم کرد.

یکی از دلایل اختلاف در تحلیل، دیدگاهی است که صاحب نظر با آن دریچه، به بررسی موضوع می‌پردازد. به عنوان مثال؛ سید مرتضی، هم یک عالمِ اصولیِ عقل‌گرا بوده و هم نگاه تاریخی داشته است. در این دیدگاه چون مطالب را براساس وقایع تاریخی می‌سنجد، به دیدگاه حکومتی رسیده ولی اخباریون و به ویژه سید‌بن‌طاووس که متکلمانه به ماجرا می‌نگرند؛ به دیدگاه شهادت‌طلبانه رسیده اند. در واقع نحوۀ نگرش به این حرکت، منجر‌ به دیدگاه‌های مختلف می شود.

از نظر شما اختلاف در دیدگاه ها، نقطه قوت محسوب می شود یا نقطه ضعف؟
قیام امام حسین (ع) قیامی بزرگ است و علما نظرات مختلفی دربارۀ چگونگی آن دارند. ممکن است در سال‌های بعد، نظرات جدیدی هم توسط علمای دیگر مطرح شود. مانند دیدگاه اجتماعی که تا چند سال پیش مطرح نبود و این نظر برای دوران متأخر است. وقتی ما معتقدیم امام حسین (ع) تا قیامت زنده است. هر روز عاشوراست و هر زمینی کربلاست پس تنوع دیدگاه‌ها ممکن است باز هم بیشتر شود.
در این باره دیدگاه‌ها پویایی دارند و تا زمانی که برخی برای اثبات نظر خود، دیگری را نکوبند و تکفیر نکنند؛ این پویایی ادامه خواهد داشت. اصولا در جواب تحلیل و نظر علمی، باید آن را نقد کرد و با یک پاسخ علمی آن را جواب داد. نه این که آن را تکفیر کرد.

چرا امام حسین (ع) در این حرکت، فرزندان و اهل بیتشان را با خود همراه کردند؟
امام نمی‌خواستند فرزندانشان در صحرایی بی آب و علف رها شوند و یا دشمنان آنان را به اسارت بکشند. امام هر کاری نیاز بود انجام دادند تا اهل بیتشان در امان باشند. چقدر اصرار داشتند به سمت قبایل دیگر، مانند بنی اسد تغییر جهت دهند اما این اتفاق را به ایشان تحمیل کردند و در نهایت کار به جایی می رسد که حضرت زینب (س) در دربار یزید را یابن الطلقا (فرزند آزاد شدگان به‌دست پیامبر) خطاب و او را متهم می کند که به گونه ای با خاندان پیامبر (ص) رفتار کرده که با اسیران و خارجی‌ها و حتی بدتر، رفتار می کنند.

روایتی نقل می‌شود که امام فرمودند: «قَد شاءَاللهُ أن یَرانی مَقتولاً مَذبوحاً ظَلماً و عٌدواناً». این روایت صحت تاریخی ندارد و عدم صحت آن را آقای صالحی نجف آبادی در کتاب خود ثابت کرده است. این نقل نه از نظر تاریخی و نه از نظر عقلی، قابل پذیرش نیست. هیچ وقت خداوند نمی خواهد که امام حسین (ع) کشته و یا اهل بیت رسول خدا (ص) به اسارت کشیده شوند. خواستِ خدا همیشه خوبی‌ها و زیبایی‌هاست.

این که بگوییم امام، تنها قصد شهادت داشتند، اشتباه است. همان‌گونه که بگوییم امام، تنها قصد تشکیل حکومت داشتند. من در کتاب «حسین بن علی (ع)، امام شهدا» شرح دادم که حرکت امام حسین (ع) مرحله به مرحله فرق داشته است. امام یکسری وظایف و تکالیف بر گردن خود می‌دیدند. شخصیت یزید و معاویه کاملا متفاوت و شرایط زمان یزید نیز با زمان معاویه متفاوت بود. از این رو امام دیدند که ظلم زیاد شده است؛ پس به تکلیف خود عمل و حرکت کردند.

آیا امام حسین در آغاز حرکت، به شهادت خویش آگاه بودند؟
آنچه مسلّم است، امام حسین (ع) می‌دانستند در نهایت، شهید می‌شوند و این آگاهی بر احادیثی که از پدر و جدشان به ایشان رسید، استوار بود. اما امام «بدا» را نیز قبول داشتند. امام تمام تلاش خود را برای زندگی می‌کردند و به تدبیر الهی یقین داشتند. در زمانی هم که ایشان وارد کربلا شدند؛ این احتمال را می‌دادند که ممکن است تغییراتی به‎وجود بیاید. ممکن بود هر اتفاقی بیفتد و این را امام قبول داشتند. امام به این امید داشت که یارانی برای کمک به ایشان برسند.

حبیب به ایشان می‌گوید؛ بنی‌اسد در این نزدیکی هستند. من با بنی‌اسد خویشاوندم؛ بروم و همراهی بیاورم. امام می فرمایند؛ برو. حتی امام، عون، پسر حضرت زینب (س) را هم به همراهش فرستادند. با این استدلال که مردم او -عون- را به عنوان یکی از نواده‌های رسول الله(ص) ببینند و به ایشان بپیوندند. اگر خبرچینی، عمر بن سعد را از این حرکت را مطلع نکرده بود؛ شاید تعدادی از آنها-بنی اسد- به یاری امام می‌آمدند. همۀ تلاش امام حسین(ع)  این بود که یارانی  جمع کنند و یا جنگ صورت نگیرد تا این اتفاقات نیفتد.

امام  تا آخرین لحظه فریاد می‌زنند و یاری می‌خواهند. این نشان می‌دهد که تلاش کردند تا اتفاق دیگری بیفتد اما وقتی جنگ صورت می‌گیرد و به ظهر می‌رسد؛ امام حسین(ع) مطمئن می‌شوند که همنیجا شهید خواهند شد. ایشان به وقوع اتفاقات اطمینان داشتند اما این که غیب را کامل بدانند؛ نه! من اصلاً اعتقاد به این ندارم که امام حسین(ع) غیب را به‌ طور کامل می‌دانستند. حتی رسول الله(ص) هم به طور کامل نمی‌دانستند. غیب در دست خداست. اوست که همه چیز را می‌داند. مقداری برای معصومین(ع) باز می‌کند و آن هم لحظه به لحظه اتفاق می‌افتد. شاید تا قبل از حرکتشان به سمت کوفه، امام حسین(ع) مسائلی را بدانند وکمی جلوتر علوم بیشتری.

عبدالله بن عبّاس می‌گوید؛ مرو. حرکت مکن. اگر بروی کشته می‌شوی.
این را امام حسین (ع) بهتر از او می‌دانند. چون آگاه‌تر هستند اما می‌گویند؛ من وظیفه دارم بخاطر مردمی که مرا دعوت کرده‌اند، بروم. عبدالله بن عبّاس دیگر به این توجه نمی‌کند که تو وظیفه داری بروی و به مردم کمک کنی. امام حسین(ع) از همۀ آنهایی که به او گفتند درکوفه کشته می‌شوی، آگاه‌تر بودند، بصیرتر بودند. من غیب را نمی گویم. علم، آگاهی و دانش امام را می گویم. امام انسان فهیم و دانشمندی بودند. شما مسئلۀ امامت و عصمت را کنار بگذارید. همین را در نظر بگیریدکه امام حسین(ع) مرد بسیار فهیمی بودند. حرکت‌هایی که کردند و خطبه‌هایی که خواندند  این را نشان می داد. می توان فهمید که چقدر این فرد همه چیز را می‌داند و آگاه است.

چرا زمانی که خبر کشته شدن مسلم بن عقیل  به امام حسین (ع) رسید، ایشان بازنگشتند؟
امام حسین (ع) مانند پدر و جدشان اهل مشورت بودند. امام در منزلگاه ثعلبیه فهمیدند که مسلم و هانی کشته شدند و مردم کوفه دست از حمایت برداشته اند. امام آنجا ادامۀ مسیر را به مشورت گذاشتند. امام اگر نتیجۀ مشورت به ضرر خودشان بود اما جمعیتی می‌گفتند، می‌پذیرفتند. می‌گفتند این مردم باید نظر بدهند و ما باید نظرشان را انجام بدهیم. در این مورد دو مسأله مطرح شد. در عرب رسم بود که اهل و خویشاوندان کشته شده باید می‌رفتند و انتقام می‌گرفتند. برادران مسلم گفتند؛ آقا اگر تو می‌خواهی برگردی به ما اجازه بده برویم. ما فقط برویم آنجا و ببینیم؛ مسلم را چه فردی کشته است و ما او را بکشیم. این حق ماست. اجازه می‌دهید ما برویم؟

این مورد به مشورت گذاشته شد و مسئله بعد مطرح شد. اکثریت گفتند؛ تو پسر فاطمه (س) هستی. تو نواده‌ی رسول الله (ص) هستی. محال است کوفیان به روی تو سلاح بکشند. مسلم بن عقیل جوان بود، ممکن است جوانی کرده، ممکن است اتقاقی افتاده امّا به روی تو سلاح نمی‌کشند. این طور تصمیم‌گیری نهایی شد. امام به اکثریت نگاه کردند و بعد آن جمله‌ی معروفشان را گفتند که برویم، اصلاً بعد از مسلم، دیگر زندگی ارزشی ندارد. امّا از زمانی که حر جلوی ایشان را گرفت، دیگر تکلیف بر امام حسین (ع) تمام شد. دیگر برای جنگ سپاهی آمده و از آنجا می‌خواستند برگردند و می‌بینیم به سمت کوفه نرفتند. به موازات آن مسیر حرکت کردند. از کوفه عبور کردند و به کربلا که در بالای کوفه است، رسیدند.

افراد بسیاری در زمان امیرالمومنین علی (ع) تربیت شدند که به جنگ ها می‌آمدند و از شیعیان و پیروان امام حسین (ع) بودند. چه اتفاقی برای این افراد پیش آمد که امام حسین (ع) تنها صد و اندی یار داشتند؟
چند نفر از بصره خودشان را رساندند که اسامی این‌ افراد در تاریخ هست زیرا امام، سلیمان بن رزین را به عنوان سفیر خودشان همراه با نامه‌ای به سوی سران بصره فرستادند. افرادی مانند: مسعود نقشبندی و حدود پنج، شش نفر دیگر از بصره رسیدند. عده ای نیز تصمیم گرفتند حرکت کنند ولی زمانی حرکت کردند که خبر شهادت امام حسین (ع) رسید و برگشتند. بیشتر افراد سپاه امام حسین (ع) از خاندانشان بودند و اندک افرادی خاصی که همیشه در مدینه همراهیشان می‌کردند و چند نفری از کوفه و بصره.

اما شیعیانی کوفی بودند که در کنار امیرالمؤمنین علی (ع) حضور داشتند و در کربلا نبودند مانند: سلیمان بن صرد خزاعی، مسیب بن نجبه، رفاعـﺔ بن شدّاد. بعضی‌ نیز همراه امام علی (ع) بودند اما هنگام واقعۀ کربلا در قید حیات نبودند مانند: قیس بن سعد بن عباده. برخی بیمار بودند مثل: جابر بن عبدالله انصاری که نابینا بود و بعد خودش را برای زیارت رساند. پس افرادی که با رسول الله (ص) بودند یا با امیرالمؤمنین علی (ع) ولی در کربلا حضور نداشتند؛ یا پیش از این مرده بودند یا بیمار بودند و یا اتفاقاتی مانند تعلل در تصمیم‌گیری  آن ها را به قافله کربلا نرساند.

گفتنی است عده ای نیز در زندان‌های ابن زیاد در بند بودند. اما در مورد افرادی مثل سلیمان بن صرد خزاعی؛ این‌ها باور نمی‌کردند این اتفاق می‌افتد و بنابراین عزم جدی نداشتند. شیعیانی که در کوفه بودند و بعد در قیام توابین و قیام مختار شرکت کردند؛ باور نمی‌کردند که امام حسین (ع) کشته شود. بزرگ‌ترین ایرادی که به شیعیان امام علی (ع) یا شیعیان امام حسین (ع) در کوفه گرفته می‌شود این است که سستی کردند و بعد واقعه حتی می‌خواستند خودشان را طبق آن آیه‌ی قرآن (۵۴ بقره) بکشند. یکی از آنها گفت؛ نه! چرا ما خودمان را بکشیم؟ برویم دشمن را بکشیم. یعنی این گفتگو‌ها شد. واقعا سستی کردند. اگر این‌ها سستی نکرده بودند و به هر طریقی بود حتی در سپاه عمر بن سعد شرکت می‌کردند و وارد کربلا می‌شدند؛ آنجا می‌توانستند به امام بپیوندند. سستی‌شان باعث شد که امام حسین (ع) با آن تعداد اندک به میدان بروند در حالی که  تعداد یارانش حدود صد و سی تا صد و سی پنج نفر است و عده ای زن و کودک به اسارت بروند.


منبع: سایت کرببلاداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:17 ب.ظ

You actually explained this superbly!
cialis pills safe site to buy cialis online cialis free trial cialis coupons tadalafilo cialis dosage amounts cialis generic opinioni cialis generico cialis dosage recommendations 5 mg cialis pharmacie en ligne
buy cialis cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:05 ب.ظ

Effectively expressed truly. .
cialis pills in singapore walgreens price for cialis cialis prezzo di mercato precios de cialis generico prices on cialis 10 mg best generic drugs cialis cialis daily dose generic rx cialis para comprar bulk cialis cost of cialis cvs
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:21 ب.ظ

Fantastic forum posts. Kudos!
cialis 20mg preis cf we recommend cialis info the best site cialis tablets callus prezzo cialis a buon mercato cialis australian price when will generic cialis be available achat cialis en europe cialis kaufen wo order a sample of cialis
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:46 ق.ظ

You actually stated it really well.
cialis daily dose generic look here cialis cheap canada cialis wir preise cialis generico en mexico comprar cialis navarr cost of cialis per pill cialis lilly tadalafi canadian drugs generic cialis tadalafil 10 mg cialis 5 mg
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 07:21 ب.ظ

Thanks a lot. Terrific stuff!
tadalafil 5mg acquisto online cialis ou trouver cialis sur le net prix cialis once a da cialis coupons printable cialis pills boards cialis online napol side effects of cialis cialis from canada overnight cialis tadalafil
buy cialis medication
سه شنبه 13 آذر 1397 08:18 ق.ظ

Helpful forum posts. Many thanks!
bulk cialis purchasing cialis on the internet if a woman takes a mans cialis cialis online buy cialis online nz how much does a cialis cost cialis free trial cialis for sale 40 mg cialis what if i take cialis generico en mexico
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 08:25 ب.ظ

Point well utilized!.
cialis super kamagra cialis generico in farmacia cialis generico lilly cialis side effects where do you buy cialis cialis name brand cheap comprar cialis 10 espa241a cialis rezeptfrei sterreich cialis arginine interactio generic for cialis
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 07:56 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cialis reviews can i take cialis and ecstasy cialis with 2 days delivery generic cialis cialis online nederland precios de cialis generico compare prices cialis uk we recommend cheapest cialis cialis with 2 days delivery cialis canada on line
buy cialis medication
یکشنبه 11 آذر 1397 07:55 ب.ظ

Reliable content. Appreciate it!
cialis coupon generic cialis with dapoxetine enter site 20 mg cialis cost 40 mg cialis what if i take cialis online cialis authentique suisse tadalafil 10 mg we like it cialis soft gel buy cialis cialis canadian drugs
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:23 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous data!

are there generic cialis cialis qualitat buy cialis online legal cialis usa cost cialis herbs cialis 20 mg generico cialis mexico enter site natural cialis warnings for cialis buy generic cialis
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:10 ب.ظ

Kudos, Valuable stuff!
cialis 20mg buy cialis online cheapest buy cialis online weblink price cialis cialis baratos compran uk we use it 50 mg cialis dose can i take cialis and ecstasy the best site cialis tablets cialis 20 mg cost cialis in sconto
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 07:02 ق.ظ

You stated it terrifically.
we recommend cialis info we choice free trial of cialis cheap cialis cialis price thailand viagra or cialis cialis generico online cialis 20 mg trusted tabled cialis softabs cialis diario compra only now cialis 20 mg
buy cialis medication
جمعه 9 آذر 1397 07:44 ب.ظ

Awesome knowledge. Kudos.
cialis 20 mg cost cialis 20 mg cialis herbs acheter cialis kamagra cialis tadalafil online cialis soft tabs for sale achat cialis en europe generic cialis at the pharmacy cialis manufacturer coupon acquisto online cialis
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 07:56 ق.ظ

You stated this really well!
cialis generika in deutschland kaufen click here to buy cialis generic cialis with dapoxetine cialis rckenschmerzen cialis 20 mg cost cialis patentablauf in deutschland import cialis cialis 5 effetti collaterali estudios de cialis genricos prescription doctor cialis
buy cialis delhi
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:46 ب.ظ

Thank you! I appreciate this.
viagra cialis levitra tadalafil generic prices on cialis 10 mg cialis without a doctor's prescription rx cialis para comprar wow cialis tadalafil 100mg cialis 20 mg generic cialis soft gels cheap cialis cialis mit grapefruitsaft
buy generic cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:10 ق.ظ

You've made your stand very effectively!.
cialis pills in singapore cialis kamagra levitra cialis para que sirve walgreens price for cialis order cialis from india cialis prezzo in linea basso tadalafil 20mg american pharmacy cialis we like it cialis price acquistare cialis internet
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:21 ب.ظ

Seriously lots of helpful data!
cialis e hiv cialis soft tabs for sale achat cialis en europe order generic cialis online generic cialis soft gels best generic drugs cialis cialis 30 day trial coupon cialis vs viagra online prescriptions cialis chinese cialis 50 mg
buy tadalafil pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:36 ق.ظ

Many thanks. Useful stuff!
price cialis wal mart pharmacy usa cialis online can i take cialis and ecstasy cialis herbs il cialis quanto costa cialis in sconto cialis side effects cialis with 2 days delivery comprar cialis 10 espa241a acheter cialis meilleur pri
buy cialis no rx
چهارشنبه 11 مهر 1397 09:54 ق.ظ

Cheers. Lots of write ups.

rx cialis para comprar walgreens price for cialis viagra or cialis buying cialis on internet tadalafil 20 mg cialis coupons printable cost of cialis per pill buy original cialis walgreens price for cialis comprar cialis navarr
buy cialis usa
دوشنبه 9 مهر 1397 07:55 ق.ظ

You stated that exceptionally well.
cialis cipla best buy cialis daily dose generic purchasing cialis on the internet prezzo cialis a buon mercato tadalafilo where do you buy cialis chinese cialis 50 mg we recommend cialis info cialis for sale in europa cost of cialis cvs
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:35 ق.ظ

This is nicely said! !
cialis prices import cialis preis cialis 20mg schweiz import cialis india cialis 100mg cost how do cialis pills work what is cialis cialis 5 mg schweiz comprar cialis 10 espa241a buy cialis uk no prescription
http://cialisvbuy.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:39 ب.ظ

You have made the point!
cialis e hiv cialis dosage recommendations only now cialis 20 mg cialis lilly tadalafi cialis generico milano buy brand cialis cheap il cialis quanto costa venta cialis en espaa cialis price thailand cialis daily
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:35 ب.ظ

Point well used!!
generic cialis 20mg uk viagra cialis levitra i recommend cialis generico tadalafil tablets overnight cialis tadalafil cialis from canada online prescriptions cialis generic cialis pro cialis for sale in europa cialis venta a domicilio
viabiovit.com/buy-viagra-online-cheap-uk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:14 ق.ظ

You explained it terrifically.
buy generic viagra pills buy viagra 100mg viagra on prescription uk buy discount viagra sildenafil buy online uk buying viagra online forum where can i buy sildenafil online where to buy viagra without prescription sildenafil citrate can i buy viagra at cvs
prezzo cialis a buon mercato
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:49 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
order a sample of cialis click here take cialis cialis prezzo al pubblico low dose cialis blood pressure venta cialis en espaa cialis generico postepay discount cialis cialis generique get cheap cialis cialis online deutschland
Buy cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 01:09 ب.ظ

You have made your point extremely well!!
opinioni cialis generico cialis online deutschland cialis efficacit cialis sicuro in linea cialis soft tabs for sale cialis generico cialis online low cost cialis 20mg only now cialis 20 mg cialis for sale in europa
Tadalafil tablets
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:15 ب.ظ

Fine write ups. Appreciate it!
order viagra no prescription safest place to buy viagra online kamagra pfizer viagra where to buy viagra online safely get a viagra prescription online buy viagra superdrug how to buy cheap viagra viagra without presc uk online pharmacy online
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 08:44 ب.ظ

You made your position extremely effectively!!
cialis bula buy cialis sample pack tadalafil 5mg cilas cialis soft tabs for sale cialis italia gratis cialis online deutschland the best site cialis tablets cialis tablets 5 mg cialis coupon printable
Buy cialis
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:50 ق.ظ

Really lots of useful knowledge.
rezeptfrei cialis apotheke cialis uk next day where to buy cialis in ontario cialis great britain cialis online holland does cialis cause gout rezeptfrei cialis apotheke buy cialis cheap 10 mg cialis tadalafil online cialis preise schweiz
Buy generic cialis
پنجشنبه 2 فروردین 1397 11:12 ب.ظ

This is nicely put. !
achat cialis en europe purchase once a day cialis cialis daily buy cialis sample pack cialis generico milano cialis ahumada cialis online nederland cialis e hiv cialis vs viagra comprar cialis 10 espa241a
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر